Chamková stodola

V okrese Brezno, medzi osadou Červená Skala a Šumiac, sa nachádza asi najfotogenickejšia drevenica na Horehroní, Chamkova stodola. Aj keď všade sa uvádza, že je to stodola, v skutočnosti je to vyše 150 ročná drevenička. Nachádza sa pri hlavnej ceste a v jej pozadí je Kráľova hoľa
viac informácií

Chmarošský viadukt

Chmarošský viadukt je jednou z najznámejších a zaiste i najkrajších technických pamiatok na Slovensku. 113,6 m dlhý a 18 m vysoký železničný most ako vystrihnutý z rozprávky sa nachádza na trati 173 Červená Skala – Margecany priamo pod Kráľovou hoľou a je historicky prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu v Československu. Pre svoj výnimočný pôvab je obľúbeným miestom turistov i fotografov.
viac informácií

Čiernohronská železnica

Čiernohronská železnica je úzkokoľajná lesná železnica s rozchodom 760 mm. Premáva na trasách Chvatimech – Hronec – Čierny Balog, Čierny Balog – Vydrovo a Čierny Balog – Dobroč v Slovenskom rudohorí. Bola značne rozvetvená, historicky najväčšiu celkovú dĺžku siete dosahovala po druhej svetovej vojne, 131,98 km.
viac informácií

Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa, ležiaca v Slovenskom raji, patrí svojou dĺžkou a hĺbkou k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe. Nikde mimo alpskej oblasti sa v Európe nenachádza toľko ľadu s hrúbkou miestami väčšou ako 25 m. Vďaka svojmu významu a unikátnej výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
viac informácií

Hrad Muráň

V súčasnosti je hrad Muráň zrúcaninou so zachovaným areálom a vstupnou vežou. Hradný komplex zaberá územie s rozmermi 360 a 96 m. Zachovali sa základy gotického paláca, fragmenty obvodového muriva a niektorých vedľajších stavieb. K najzachovanejším patrí vstupná brána s vežou.

Je obľúbeným cieľom vychádzok a túr, pretože za pekného počasia poskytuje nádherné výhľady do širokého okolia.
viac informácií

Kaštieľ Betliar

Kaštieľ v Betliari je najnavštevovanejším kaštieľom juhovýchodného Slovenska. Nepostretol ho osud ostatných našich šľachtických rezidencií – jeho zariadenie nerozkradli, nebol prestavaný a prakticky od znárodnenia slúži účelom múzea. Všetko, čo sa v interiéroch nachádza, patrilo členom rodu Andrássy, ktorých považujeme za najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. storočí.
viac informácií

Kráľova hoľa

Kráľova hoľa je najvyšší vrch Kráľovohoľských Tatier, východnej časti Nízkych Tatier. Kráľova hoľa je opradená povesťami, ospevovaná básnikmi. Patrí k najnavštevovanejším vrchom Nízkych Tatier.

viac informácií

Meandre Hrona

Hron so svojou takmer tristokilometrovou dĺžkou je druhou najdlhšou riekou Slovenska a jeho povodie má rozlohu 5 454 km štvorcových. Raritou však nie je jeho rozloha ani dĺžka, ale práve jemný tok vody iba pár kilometrov od jeho prameňa. Hron totiž ako jediná zo slovenských riek veľmi netypicky vytvára hneď na začiatku v oblasti Červenej Skaly prekrásne meandre. Táto krajinná zvláštnosť bola v roku 1994 vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu.
viac informácií

Prameň Hrona

Prameň Hrona, druhej najdlhšej slovenskej rieky (298 km) v nadmorskej výške cca 980 m. Pri prameni je umiestnená tabuľa s informáciami o rieke Hron a jej toku. Okolie tvorí panenská príroda ideálna pre cykloturistiku.
viac informácií

Slavošovský a Koprášsky tunel

Z Magnezitoviec alebo Slavošoviec sa dá prejsť nikdy nevyužívaným, 2,4-kilometrovým Slavošovským tunelom. Vznikol ešte počas druhej svetovej vojny. Materiál preň vyrobili aj hluchonemí kamenári z Kremnice, pričom niektoré ručne opracované žulové kvádre majú dvesto kilogramov.

Tunel má tvar písmena S, prejsť ním trvá asi 45 minút. Na stenách miestami vidno zintrovú výzdobu ako v jaskyniach a vápencové stalaktity staré sedemdesiat rokov.
viac informácií

Slovenský raj

Väčšina roklín Slovenského raja sa vyznačuje dlhými nástupmi k atraktívnym vodopádom a rebríkom. S touto nevýhodou sa nestretnete v Zejmarskej rokline. Z Mlyniek-Bielych vôd, kde zaparkujete svoje auto, sa o pár minút dostanete do prekrásnej rokliny k vodopádom kpt.Nálepku a po hodinovom očarení v zajatí skál vystúpite na planinu Geravy.
viac informácií

Spišský Hrad

Spišský hrad je zrúcanina hradu, ktorá zaberá vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch. Tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš.
viac informácií

Syslia kolónia v Muránskej planine

V lokalite Biele vody na Muránskej planine žijú početné syslie kolónie. Počet týchto roztomilých hlodavcov už prekročil tisícku. Dnes možno povedať, že takú vysokú koncentráciu sysľov na meter štvorcový, ako na Muránskej planine, nenájdete nikde inde na Slovensku.
viac informácií

Telgártska slučka

Technicky najzložitejším úsekom železničnej trate z Červenej Skaly do Margecian bola výstavba železnice v okolí Telgártu. Údolie Hrona od Červenej Skaly má značné stúpanie, preto bolo potrebné železničnú trať rozvinúť, aby sa dodržali sklonové pomery. Uvažovalo sa s viacerými alternatívami. Nakoniec bola realizovaná alternatíva s najpozoruhodnejšou stavbou. Je to špirálová slučka v Telgárte dlhá asi 2,3 km, ktorá prekonáva výškový rozdiel 31 m.
viac informácií

Telgártsky viadukt

Telgártsky viadukt leží na trati 173 Červená Skala - Margecany v tesnej blízkosti horehronskej obce Telgárt.
viac informácií

Vodná nádrž Palcmanská Maša

Vodná nádrž Palcmanská Maša sa nachádza pri obci Dedinky, ktorá je významným strediskom cestovného ruchu južnej časti Slovenského raja. Je to zároveň najväčšia vodná plocha v Slovenskom raji.
Palcmanská Maša má rozlohu približne 85 ha a možno sa v nej kúpať, člnkovať ale aj pestovať vodné športy a rybolov. Na okolí je dostatok ubytovacích aj stravovacích zariadení.
viac informácií

Vyhliadka na Dobšinský kopec

Odpočinkové miesto s rozhľadom na vrchy Slovenského Rudohoria a serpertíny závodného kopca. Preteky automobilov do vrchu sa tu konajú od r. 1973.
viac informácií

Vysoké Tatry

Pohorie Vysoké Tatry sa nachádza na severnej časti Slovenska, na hranici s Poľskom a je jediným karpatským pohorím s alpským charakterom na Slovensku. Rozkladá sa na pomerne malom území a svojím hrebeňom s dĺžkou 26 km a 32 dolinami patrí k najmenším veľhorám sveta.
viac informácií
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram